מקלון אוסטרלי

Heading
שם מדעי
Extatosoma tiaratum
מבנה חברתי
קבוצה
זמן פעילות
פעילים ביום ובלילה
מזון
צמחוני
ניזון מעלים
סכנות
תוכנית שימור בגן:
שעת האכלה/העשרה
איזור מחיה ותפוצה
אוסטרליה, פפואה וגינאה החדשה
תמונת מצב
DD
חסר מידע
DD
לא בסיכון
LC
בסיכון נמוך
NT
עתידו בסכנה
VU
בסכנת הכחדה
EN
בסכנת הכחדה חמורה
CR
נכחד מהטבע
EW
נכחד
EX
תמונת מצב
DD
בעולם
DD
בארץ
בתנך
משקל
-
קילו
תוחלת חיים בטבע
שנים
מעניין לדעת
  • המקלונים מתרבים הן ברבייה מינית בין זכרים לנקבות והן ברבייה בתולית מהן בוקעות נקבות בלבד.הזכרים קטנים  יותר, ללא קוצים ובעלי כנפיים ואילו הנקבות גדולות, קוצניות וללא כנפיים.
  • על מנת להתגונן מפני טורפים גופה של הנקבה קוצני ומאיים וזנבה מזכיר את צורתו של העקרב. אורך חייהם קצר ויכול להימשך מכמה חודשים עד שנה.
  • בתצוגה קטנה בחדר של פיני אמיתי שבגן החיות לילדים מסתתרים המקלונים, מסתתרים היטב! המקלונים מוסווים כדמות ענפים או עלים הצומחים בסביבת מחייתם ונחשבים בין הטובים שבאומני ההסוואה בטבע. זוהי קבוצה מיוחדת השייכת לסדרה נפרדת בתוך מחלקת החרקים. מעל 2500 מינים ידועים מהעולם, רובם חיים באזורים הטרופיים אך ישנם מינים החיים באזורים ממוזגים יותר כגון ניו-זילנד ואירופה. בארץ חיים רק מספר מינים בודדים. המקלונים הם בעלי גלגול חסר, כלומר, במקום זחל וגולם ישנם מספר שלבי נימפה המזכירה בצורתה את הבוגר אך אינה בוגרת מינית ואינה מכונפת. כל המקלונים הינם צמחונים הנעים באיטיות בין העלים בחפשם אחר מזון. המינים שמסוגלים לעוף הינם מעופפים לא טובים. כיוון שבריחה והפחדה לא ירתיעו את אויביהם נסמכים המקלונים על הסוואה בכדי לחמוק מטורפים. גופם של המקלונים דומה לענף או עלה, צבעם תואם (גוונים של חום וירוק) ואפילו תנועתם מחקה את רעידת הענפים הדקים והעלים ברוח.