יחמור פרסי

Heading
שם מדעי
Dama mesopotamica
מחלקה
יונקים
מבנה חברתי
עדר
עדרים של זכר שליט, נקבות וצאצאים. 
זמן פעילות
פעיל יום
מזון
צמחוני
ניזון מעשב ועלים.
סכנות

ציד לא חוקי, טריפה, והרס בתי גידול.

תוכנית שימור בגן:
שעת האכלה/העשרה
איזור מחיה ותפוצה
ישראל והמזרח התיכון
בעבר היה נפוץ בכל המזרח התיכון, כיום נותרו אוכלוסיות קטנות בטבע בעיקר באירן, עיראק ואוכלוסייה שהושבה לטבע בישראל. האזור המועדף על מין זה הוא יערות וחורשים.
תמונת מצב
EN
חסר מידע
DD
לא בסיכון
LC
בסיכון נמוך
NT
עתידו בסכנה
VU
בסכנת הכחדה
EN
בסכנת הכחדה חמורה
CR
נכחד מהטבע
EW
נכחד
EX
תמונת מצב
EN
בעולם
EW
בארץ
בתנך
מוזכר כאחד מבעלי החיים הטהורים "אַיָּל וּצְבִי, וְיַחְמוּר; וְאַקּוֹ וְדִישֹׁן, וּתְאוֹ וָזָמֶר" דברים י"ד פסוק ה.
משקל
30
-
80
קילו
תוחלת חיים בטבע
שנים
מעניין לדעת
  • היחמור הפרסי (Dama mesopotamica) נכחד מנוף ארצנו בתחילת המאה העשרים ורבים חשבו כי נכחד מן העולם כולו. אולם, בשנת 1956 נתגלו כשני תריסרי פרטים בדרום-מערב אירן. תגלית זו הדהימה את אנשי שמירת הטבע בעולם והם התגייסו להציל את היחמור הפרסי. זוג יחמורים שנלכד באירן הועבר לגרמניה והיווה את היסוד לגרעין הרבייה הראשון של היחמור הפרסי בשבי. בשנת 1978 התגייסה רשות הטבע והגנים למאמץ הבינלאומי להצלת היחמור הפרסי והחליטה להקים גרעין רבייה בשמורת הטבע חי-בר כרמל. היסוד לגרעין רבייה זה היו שני זכרים שהגיעו מגרעין הרבייה שבגרמניה ועוד ארבע נקבות שהגיעו מאיראן. הנקבות, שהובטחו לאנשי רשות הטבע והגנים על ידי בנו של השאה, הגיעו לארץ על המטוס האחרון שיצא לארץ מאיראן במהלך ההפיכה האיסלאמית שם. גרעין הרבייה שבכרמל גדל וכיום זהו עדר היחמורים הגדול בעולם בשבי.
  • עם גדילתו של העדר הוחלט להתחיל בהשבת היחמורים לטבע. המקום שנבחר עבור מיזם זה הוא אזור נחל כזיב שבגליל המערבי. אזור זה שופע צמחייה וכולל מעיינות המספקים מזון ומי שתייה ליחמורים. כמו כן, חלק מן האזור הינו שמורת טבע בה זוכים היחמורים להגנה, לפחות בראשית דרכם בטבע. לצורך שחרור היחמורים הוקמה באזור מכלאת אקלום שנועדה להקל את המעבר מחיי שבי לחיי בר וכן נועדה להרגיל את היחמורים לאזור החדש. משנת 1996מועברים יחמורים למכלאת האקלום ולאחר תקופה של כמספר חודשים הם משוחררים לטבע. במשך השנים הראשונות למיזם ההשבה לטבע צוידו מרבית היחמורים במשדרי רדיו-טלמטריה, דבר שאפשר מעקב אחריהם בכדי לבחון את הצלחת השחרור וללמוד על תנועותיהם של היחמורים. כיום מונה אוכלוסיית היחמורים בגליל המערבי קרוב למאתיים פרטים וזוהי אוכלוסיית היחמורים הגדולה ביותר בטבע בכל העולם.
  • גן החיות התנ"כי ישנו עדר יחמורים מתרבה החל משנת 1997. גם גרעין זה התרבה היטב.  מאז הקמת גרעין רבייה זה שותף גן החיות התנ"כי למיזם השבת היחמורים לטבע ופרטים רבים כבר הועברו מגן החיות לגליל המערבי לשם שחרור בטבע. גן החיות התנ"כי ורשות הטבע והגנים יזמו מיזם נוסף של השבת יחמורים לטבע, הפעם באזור הרי יהודה. היתרון במיזם השבה נוסף הוא יצירת אוכלוסייה נפרדת שתאפשר שמירה על מגוון גנטי גבוה יותר ותקטין את הסיכוי להכחדה נוספת של היחמורים, כתוצאה מפגיעה בהיקף גדול (לדוגמא מחלה). האזור שנבחר הינו שמורת טבע  וכולל צמחייה סבוכה ומקורות מים.
  • בשנת 2003 התחילה הקמת מכלאת האקלום, בין היתר בעזרת כספים שהוקצו לכך על ידי קרן המלגות ע"ש פרופ' אהרון שולוב, מייסד גן החיות התנ"כי וכספים שנתרמו על-ידי אגודת ידידי גן החיות התנ"כי, בשנת 2005, עם תום עבודות התשתית של רכבת ישראל באזור, הועברו ראשוני היחמורים למכלאה. בקיץ 2005 שוחררה הקבוצה הראשונה של היחמורים לטבע בהרי ירושלים ומאז שוחררו עוד  קבוצות רבות . בשנת 2015 הוערך מספר היחמורים שבטבע בהרי ירושלים בכ- 50 יחמורים. חלק מן היחמורים מושדרו בכדי לאפשר מעקב אחר התאקלמותם לסביבתם החדשה-ישנה. המעקב מבוצע על-ידי צוות גן החיות התנ"כי, פקחי רשות הטבע והגנים וסטודנט מהאוניברסיטה העברית. למרות התחלה מעט בעייתית, נמצאים היום שוב יחמורים בהרי ירושלים והמיזם ממשיך, במטרה ליצור אוכלוסייה בת-קיימא באזור.
  • אורך הגוף כ-190 ס"מ, משקל הזכרים כ-100 ק"ג ואילו הנקבות מגיעות למשקל של כ-50-60 ק"ג. לזכרים קרניים גדולות הנופלות מדי שנה וגדלות מחדש לעונת הרבייה, לנקבות אין קרניים. צווארם של הזכרים עבה ושרירי, ובכך מסייע להם לשאת את הקרניים. צבע הפרווה משתנה לפי עונות השנה - בחורף צבעם חום-אפרפר ואילו בקיץ צבעם חום-אדמדם. פרוותם של הזכרים כהה יותר ולעיתים אף שחורה באזור הצוואר.